Aktivera singelklick

Läs upp webbplatsen

Tips: Du kan klicka på en text på webbplatsen för att få den uppläst

Kryssningstrafiken i Stockholm tar fart – antalet anlöp och passagerare ökar

Flygbild över flera fartyg i farleden in till Stockholm

Stockholms kryssningssäsong har startat och i år väntas totalt 136 anlöp till Stockholms Hamnars hamnar. Det innebär en ökning av både antal kryssningsanlöp och passagerare jämfört med fjolåret. Dessutom är det många premiärbesökare bland fartygen samt ett helt nytt rederi som väljer att besöka premiumdestinationen Stockholm.

Den 22 april startar fartyget AIDAmar årets kryssningssäsong i Stockholms Hamnar. Totalt är 136 anlöp inplanerade och fartygen är nästan helt fullbokade under säsongen som sträcker sig ända fram till oktober. Rederiet AIDA har flest anlöp, totalt 31 stycken, och fartyget AIDAmar anlöper hela 14 gånger.

– Vi är glada att se en generell ökning av kryssningsfartyg i Östersjön och att de flesta dessutom är fullbokade. Kryssningsfartygen och passagerarna betyder mycket för Stockholm och för hela regionen, säger Stefan Scheja, marknadsansvarig färjor och kryssningstrafik på Stockholms Hamnar.

Av anlöpen är 41 så kallade turnaround, där fartygen byter passagerare. Dessa är extra viktiga för besöksnäringen i Stockholm eftersom passagerarna då ofta stannar en extra natt eller två på hotell.

– Säsongen 2025 är dessutom två elanslutningar för kryssningsfartyg i drift på Stadsgården. Det är ett viktigt steg för att stärka Stockholms position som en hållbar premiumdestination för kryssningstrafik och mycket efterlängtat av rederierna, säger Jens Holm (V), styrelseordförande Stockholms Hamn.

Med de nya elanslutningarna kan Stockholms Hamnar ansluta ungefär hälften av alla kryssningsanlöp i Stockholm. Elanslutningen gör det möjligt för kryssningsfartyg att ansluta till el direkt vid kaj, vilket minskar utsläppen till luft och ljudnivåer i staden.

Årets största fartyg är Sky Princess på 145 000 GT*. Hon är även längst tillsammans med fartyget Britannia. De är båda 330 meter långa. Årets minsta fartyg är Clio, 3504 GT och 100 meter lång. Kortaste fartyget är Hebridean Sky på 90 meter.

Rederiet Ritz-Carlton Yacht Collection premiärbesöker Stockholms Hamnar med det nya fartyget Ilma. En annan nykomling är fartyget Vista som gästar Stockholm två gånger under 2025. Både dessa tillhör ett premiumsegment. Övriga förstagångsbesökare är Carnival Miracle, Le Laperouse, Sea Dream II, Silver Shadow, Viking Saturn, Viking Vela och World Traveler.

Kryssningsfartygen kan lämna avloppsvatten kostnadsfritt vid Stockholms Hamnars kryssningslägen. Fyra av fem kryssningsfartyg lämnar sitt avloppsvatten i hamn i Stockholm. Kryssningsfartygen lämnar dock inte alltid i land, utan har ofta möjlighet att rena sitt avloppsvatten ombord. De kan också spara vattnet i sina tankar under längre perioder för att sedan lämna i annan hamn.

Stockholms Hamnar är Sveriges största passagerarhamn och har även flest anlöp av internationella kryssningsfartyg. Stockholm är numera en populär kryssningsdestination året runt. Under 2025 är det bara november som saknar kryssningsanlöp och under 2026 har samtliga månader redan inbokade anlöp.

Internationell kryssningstrafik

 

 2025 

 2024 

 2023 

2022 

 2021 

 Anlöp

136 119 128 205 96

  - varav turnaround  

41 38 31 47 2

 Passagerare  

 256 000   196 000   256 000   247 000   121 000 

 

Alla årets väntade kryssningsanlöp finns med i listan över fartygsanlöp samt i den populära gratisappen Cruise Stockholm.

*GT från det engelska gross tonnage.

Pressbilder

Länk till pressbilder (extern länk)