VM i samarbete
Publicerad 2006-11-03
Den 28 maj till den 3 juni 2006 genomfördes VM i samarbete i Stockholm och har nu summerats.
Närmare 10 000 barn och ungdomar från 23 kommuner i Sverige, 33 länder i världen och 12 stadsdelar i Stockholm deltog i förberedelserna inför VM i samarbete. 3 500 barn och ungdomar medverkade aktivt i de publika delarna i parader, vid invigningen på Norrström, i bygget på Riksplan intill Riksdagshuset och i Globen.
Politikerna gav betydelsefulla löften under VM i samarbete:
• Att lyssna på barn och unga och respektera deras åsikter
• Använda deras kunskap i sitt arbete
• Alltid tänka på barns och ungas bästa och respektera FN:s Barnkonvention
• Lämna över en värld till nästa generation där de stora miljöproblemen är lösta
• Som de första deltagarna i VM i samarbete se sig själva som beskyddare av evenemanget samt att delta i och stödja kommande VM i samarbete
Stockholms Hamnar deltog som en självklar part i evenemanget genom att verkställa transporter på vattnet och tillhandahålla pontoner i Norrström. Stort och särskilt tack till Henrik Ahlqvist och Mathieson Colin som deltog aktivt både i förberedelserna för och under evenemanget.
Nästa VM i samarbete blir i Ugandas huvudstad Kampala 2008. Vi önskar er lycka till!
Läs mer om projektet på www.worldcic.org och www.globetree.org