Autoropa

Passion för drömbilar

Många drömmer om en Ferrari eller en Maserati. För dem som lämnar in sin bil på Autoropas verkstad i Frihamnen är det redan verklighet. Autoropa flyttade hit i oktober 2010 och gillar läget.

– Fastigheten har attityd och dessutom drag av Italien, säger företagets vd Filip Larsson.

Det går att köra Go-kart i Frihamnen, men du kan dessutom köpa en Formel 1-bil från Ferrari.

Det är varken lätt eller billigt, men fullt möjligt om du kliver in i företaget Autoropas exklusiva lokaler i Magasin 1. De är auktoriserade återförsäljare av Ferrari, Maserati, Land Rover och Range Rover. En Ferrari är det första man möter i deras showroom och fortsätter du vidare till verkstan får du se ännu fler läckra bilar.

Till deras fullserviceanläggning i Frihamnen kommer kunder för att serva sin bil och för att titta på nya. Kunderna har ofta väldigt specifika önskemål och här säljs bilar som producerats i väldigt begränsade serier. Kunderna är beredda att vänta på rätt bil.

– Allt vi sysslar med handlar om passion för bilar. Den som köper en Ferrari får i snitt vänta mellan 14 och 18 månader innan de kan hämta ut den. För Maserati är väntetiden fem till sex månader, säger Filip Larsson.

Den som vill köpa en Formel 1-bil eller andra rariteter kan förstås få vänta längre. För den största utmaningen för företaget är inte att sälja bilarna utan att få en tillräckligt stor tilldelning från fabrikerna.

– Efterfrågan är större än antalet bilar vi får. Alla bilar som vi kommer att få i år är redan bokade.
Förutom försäljning och service erbjuder de sina kunder olika typer av upplevelser. Det kan handla om att besöka bilfabrikerna i Italien eller om att få möjligheten att köra sin bil på bana.

– Där får de råd hur de ska köra för att få ut det bästa ur just deras bil. Ett par gånger om året har vi stora banarrangemang på racingbanorna i Knutstorp och Mantorp. Senast vi var i Knutstorp kom det 6000 besökare.

Filip Larsson är från Skåne och det är i Arlöv i Skåne som företagets huvudkontor ligger. I Stockholm har de ett försäljningskontor på Narvavägen, en Land Rover-Range Rover serviceanläggning på Lidingö och sedan ifjol nu också anläggningen i Frihamnen.

– Vi valde Frihamnen för att det ligger centralt, utan att vara mitt i stan där det ofta är stopp i trafiken. Vi vill vara nära våra kunder och det är vi här. Sedan har byggnaden attityd, är individualistisk och arkitektoniskt andas den också lite Italien. Den passar oss perfekt.

Kontaktperson Viktor Axelsson

Uppdaterad 2011-04-29
| More
Lägg till kommentar

Verifiera kombination

captcha

showToggle();